Održana dva predavanja za volontere i one koji će to tek postati
U organizaciji CLIP Našice, a u sklopu provedbe projekta „Volonterska platforma „STAV Našica“ – Standardizacija temelja anticipativnog volonterstva Našica, 12. i 13. veljače 2018. u Hotelu Park Panolija Našice održana su dva predavanja: „Volontiranjem do novih kompetencija“ i „Volontiranje – korak bliže zaposlenju“.
Ispred CLIP Našice, nositelja projekta, sve nazočne je pozdravila voditeljica projekta, Emilija Malovčak koja je rekla: „Volontiranje omogućava razvoj novih vještina, stvaranje novih poslovnih veza, impresioniranje poslodavca ambicijama, dodatno radno iskustvo i ono najljepše, pruža osjećaj ispunjenosti i korisnosti zbog doprinosa općem dobru, a opet, tako rijetko, mlade nezaposlene osobe se uopće sjete svoje kompetencije steče volontiranjem navesti u svom životopisu. Nažalost, stvarnost je da većina nezaposlenih osoba preko 30 godina još uvijek traži svoje prve zaposlenje. Kod prijava na natječaje takve osobe bi svakako trebale i pod radnim iskustvom navesti svoje volonterske pozicije i staž na njima te svakako priložiti potvrde o stečenim kompetencijama koje mogu dobiti od organizatora volontiranja. Znanja i iskustvo dobiveno na volonterskim pozicijama je jednako vrijedno kao i ono dobiveno na radnom mjestu. Možda se još uvijek kod nas na njih ne gleda onako kako bi se trebalo, no ta svjetska praksa se i kod nas ipak razvija, a prošiti je možemo samo ako i sami krenemo u isticanje njezine važnosti.“
Predavanja je održala Ivana Šimleša Vondrak, djelatnica SIOS-a (Studentski inkubator Osijek) koja je interaktivnim pristupom, testovima i izradom plana karijera pokušala potaknuti polaznike na prepoznavanje i cijenjene vlastitih kompetencija, ali i onih koje bi mogli dobiti volonterskim angažmanom te ih onda iskoristiti za daljnji osobni razvoj, bilo kroz zapošljavanje ili samoaktualizaciju u onome čime se trenutno bave.
Projekt Volonterska platforma „STAV Našica“ – Standardizacija temelja anticipativnog volonterstva Našica je financiran sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda. Ukupna vrijednost projekta je 556.699,09 kuna, a provodi se od 01. lipnja 2017. – 31. svibnja 2018. godine. Projekt provodi Centar za lokalne inicijative i poduzetništvo Našice (CLIP Našice) sa projektnim partnerima Centrom za socijalnu skrb Našice i Humanitarnom udrugom Dar dobrote Našice.